Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

Decyzja o wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków okazuje się niezwykle ważna ze względu na jej wpływ na komfortowe użytkowanie domu jak również z powodu jej oddziaływania na środowisko naturalne. Analizując każdą z dostępnych na rynku opcji weźmy pod uwagę jej efektywność, względy ekonomiczne oraz wygodę użytkowania. Zastanawiasz się jaką wybrać oczyszczalnię ścieków do swojego domu? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym typom przydomowych oczyszczalni uwzględniając najważniejsze kwestie dla każdego użytkownika. Zachęcamy do lektury!
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

Coraz większa dostępność na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków pozwala nam na wybór urządzenia, które spełnia wszystkie odpowiadające nam kryteria. Część z nich zależy tylko od naszych osobistych preferencji, ale część będzie ściśle uzależniona od wymogów konkretnego urządzenia potrzebnych do prawidłowego działania całej instalacji. Co wziąć pod uwagę wybierając model idealny?

  • Wielkość działki oraz rodzaj gruntu (przepuszczalny lub słabo przepuszczalny),
  • Liczbę domowników,
  • Funkcjonalność oraz bezpieczeństwo,
  • Wygodę użytkowania,
  • Czy możliwe jest pozyskanie dofinansowania,
  • Możliwość wykorzystania wody z oczyszczonych ścieków.

Wśród dostępnych na rynku oczyszczalni na uwagę zasługują przede wszystkim modele biologiczne oraz ekologiczne, cechujące się dużą wydajnością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać? Przegląd najpopularniejszych modeli

  • Oczyszczalnia biologiczna - to urządzenie, które bez problemu zamontujemy w każdym gruncie i na każdej posesji, nawet tej bardzo małych rozmiarów. Jej praca opiera się na neutralizacji nieczystości w osadniku przy pomocy bakterii beztlenowych (w 1 fazie oczyszczania) oraz z udziałem bakterii tlenowych w biologicznym reaktorze. W efekcie powstaje bezpieczna i oczyszczona woda II kategorii, którą możemy ponownie wykorzystać do podlewania ogrodu, odprowadzić do gruntu lub wód powierzchniowych. Cechuje się kompaktową konstrukcją oraz dużą wydajnością. Do efektywnej pracy wymaga zasilania elektrycznego, do którego podłączona zostaje dmuchawa lub pompa napowietrzająca ścieki. Na jej zakup i montaż przysługuje nam dofinansowanie.
  • Oczyszczalnia ekologiczna - drenażową budową i sposobem działania zbliżona jest do modelu biologicznego. Składa się z osadnika gnilnego, w którym zachodzi fermentacja ścieków z udziałem bakterii beztlenowych oraz systemu rur drenarskich zainstalowanych w gruncie, w których zachodzi ostatni etap oczyszczania z udziałem bakterii tlenowych. Rury w równomierny sposób rozsączają ściek do gruntu. Oczyszczalnia tego typu wymaga zdecydowanie więcej miejsca oraz odpowiedniego poziomu wód gruntowych i rodzaju ziemi. Ścieki przepływają w niej grawitacyjnie nie ma więc potrzeby dostarczania do urządzenia prądu. Minusem tego rozwiązania jest niemożliwość wykorzystania wody z oczyszczonych ścieków oraz laboratoryjne monitorowanie stanu ścieków.

Jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków? Nowoczesna biologiczna oczyszczalnia NV

Wartym rozważenia wyborem będzie biologiczna oczyszczalnia NV, która łączy w sobie pracę złoża biologicznego oraz czynnego osadu. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie jest ciche, bezawaryjne, nie generuje zapachów oraz jest bardzo tanie w eksploatacji. Nie ma również konieczności stosowania biopreparatów oraz pożywek dla bakterii. Oczyszczalnia tego typu składa się z niewielkiego, niezwykle wytrzymałego zbiornika, który możemy zakopać bardzo głęboko i nad nim stworzyć teren przejezdny. Zainstalujemy ją w każdym gruncie i na działce każdej wielkości. Urządzenie cechuje się najwyższą skutecznością eliminacji zanieczyszczeń aż do 98% BZT5. Co czyni ją wyjątkowym produktem na rodzimym rynku.