Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Zyskujące na popularności oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla szamba oraz wszystkich tych miejsc, w których niemożliwe jest podłączenie się do sieci komunalnej. Aby docenić ekologiczność, wygodę oraz ekonomiczność tego rozwiązania warto dowiedzieć się jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Chcesz krok po kroku poznać mechanizm, który stoi za tym sposobem gospodarowania ściekami? Przeczytaj koniecznie!
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Wśród najpopularniejszych modeli przydomowych oczyszczalni ścieków na uwagę zasługują przede wszystkim dwie z nich. Oczyszczalnie biologiczne oraz ekologiczne zwane też drenażowymi. Typ biologiczny dostępny jest w trzech wersjach:

  • ze złożem biologicznym,
  • z osadem czynnym,
  • typ łączący obie technologie.

W każdym ze wspomnianych typów ścieki są rozkładane w formę nieszkodliwą dla środowiska, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane do podlewania trawy, kwiatów i krzewów w ogrodzie, a także mycia podjazdu. Oczyszczalnie biologiczne zajmują bardzo mało miejsca, więc bez trudu zamontujemy je nawet na niewielkiej działce oraz w trudnym, nisko przepuszczalnym gruncie czy w ziemi, w której poziom wód gruntowych jest wysoki. Oczyszczalnie biologiczne NV możemy zamontować również pod podjazdem dla samochodów, dzięki czemu zyskujemy sporo cennej przestrzeni. Drugim typem są oczyszczalnie ekologiczne z drenażem rozsączającym lub specjalnym filtrem piaskowym czy żwirowym. Popularne ze względu na łatwą obsługę oraz niską cenę. Wymagają jednak gruntu o dobrej przepuszczalności, dużo miejsca na działce oraz niskiego poziomu wód gruntowych. Jeśli trudno spełnić choć jeden z powyższych warunków konieczne jest zbudowanie kopca filtracyjnego. W przypadku oczyszczalni ekologicznej nie mamy również możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonej wody.

Jak działa oczyszczalnia ścieków – schemat

To właśnie w konstrukcji przydomowej oczyszczalni ścieków tkwi jej wydajność, niezawodność oraz bezpieczeństwo. Aby w pełni docenić potencjał instalacji tego typu warto zapoznać się ze schematem działania oczyszczalni. Brak automatyki i zaawansowanych technologicznie systemów sprawia, że przez długi czas działają one bezobsługowo i bezawaryjnie. Działanie całego systemu opiera się na wykorzystaniu osadu czynnego oraz złoża biologicznego. W schemacie działania instalacji ścieki wpływają do wewnętrznej komory, gdzie są napowietrzane i mieszane, co dostarcza tlenu bakteriom, które rozkładają nieczystości. Następnie osad przepływa do zewnętrznej komory, gdzie opada na jej dno, a oczyszczone ścieki wydostają się z systemu i są albo magazynowane i wykorzystywane, albo wypuszczane.

Jak działa oczyszczalnia ścieków - krok po kroku

Warto wiedzieć, że bez względu na rodzaj oczyszczalni cały proces oczyszczania przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z udziałem bakterii beztlenowych i drugi, w którym udział biorą bakterie tlenowe. W trakcie wstępnego oczyszczania dochodzi także do zjawiska flotacji oraz sedymentacji, w których osad fermentuje rozkładając się na proste związki, które rozpuszczają się w wodzie oraz sole mineralne. W drugim etapie płynne ścieki, wstępnie oczyszczone przedostają się do komory, w której dochodzi do oczyszczania tlenowego, w efekcie czego powstaje nieszkodliwa dla środowiska woda II kategorii, którą możemy wypuścić do rzeki, rowu, stawu lub upłynnić w gruncie. W przypadku biologicznej oczyszczalni możemy ją ponownie wykorzystać, ciesząc się oszczędnościami na wodzie do podlewania ogrodu.