Przydomowa oczyszczalnia - na jakiej głębokości?

Normy i wytyczne montażu oczyszczalni
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, w szczególności ta typu biologicznego, to doskonała alternatywa dla tradycyjnego szamba. Niezwykle ekologiczna, bezobsługowa, ekonomiczna oraz bezproblemowa. Warto jednak przed rozpoczęciem realizacji zapoznać się z dokładnymi wytycznymi, które pozwolą nam zamontować ją zgodnie z prawem. Wytyczne dotyczą odległości instalacji od poszczególnych elementów takich jak budynki, studnie, rury czy przewody. Zachowanie odpowiedniego oddalenia pozwala nam na bezpieczne i komfortowe użytkowanie.
Oczyszczalnia drenażowa
- Studnia - 30 metrów
- Granica działki oraz droga - 2 metry
- Budynek mieszkalny - Brak wytycznych
- Drzewa i krzewy - 3 metry
- Przewody elektryczne - 80 cm
- Rurociąg z gazem lub wodą - 1,5 metra
Oczyszczalnia biologiczna
- Studnia - 15 metrów
- Granica działki oraz droga - 2 metry
- Budynek mieszkalny - Brak wytycznych
- Drzewa i krzewy - Brak norm
- Przewody elektryczne - 80 cm
- Rurociąg z gazem lub wodą - 1,5 metra
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - na jakiej głębokości?
Przygotowując wykop pod przydomową oczyszczalnię ścieków pamiętajmy, by osadzić ją na podłożu, któremu nie grozi zbytnie osadzanie oraz pod powierzchnią nienarażoną na duże obciążenia. Wyjątkiem jest tutaj biologiczna oczyszczalnia NV, którą można bez obaw instalować nawet pod drogą czy podjazdem. Głębokość dołu, w którym zainstalujemy oczyszczalnię powinna pozwolić na to, by górna część zbiornika z włazem rewizyjnym mogła wystawać ponad powierzchnię gruntu i pozwolić na bezproblemowy dostęp, który umożliwi obsługę techniczną firmy asenizacyjnej czy przeprowadzenie ewentualnych napraw czy prac konserwacyjnych. Standardowa głębokość montażu urządzenia wynosi maksymalnie 120 cm, a miejsce, w którym planujemy dokonać instalacji powinno zostać oczyszczone ze wszystkich elementów ją utrudniających oraz mogących przyczynić się do późniejszych problemów.
Bezproblemowy montaż oczyszczalni biologicznej NV
Ze względu na bezproblemowy montaż na uwagę zasługują wspomniane już oczyszczalnie biologiczne NV, w których producent przewidział aż 3 warianty wysokości montażu korpusów pod powierzchnią gruntu, który uzależniony jest od głębokości rury kanalizacyjnej. I tak w przypadku bardzo płytkiego posadowienia rury wlotowej i tym samym oczyszczalni możliwy jest montaż na głębokości 40-60 cm. Standardowe zagłębienie zbiornika pozwala na montaż w zagłębieniu, w którym rura wlotowa znajduje się 70-90 cm pod powierzchnią oraz montaż wysoki, w którym rura znajduje się ponad 100 cm pod powierzchnią terenu. Dodatkowo niezwykle mocna konstrukcja pozwala na osadzenie zbiornika na dowolnej głębokości bez konieczności przygotowywania specjalnych wzmocnień w postaci wylewek, płyt betonowych lub ścianek. Oczyszczalnia wykonana z żywicy oraz nawijanych naprzemiennie nici włókna szklanego ma także wysoką wytrzymałość na zgniatanie stąd możliwość jej montażu bezpośrednio pod drogą czy podjazdem. Co więcej ten model oczyszczalni można zamontować przy dużym zagłębieniu wyjścia rury kanalizacyjnej z budynku bez konieczności instalowania przepompowni ścieków, która jest jedną z najbardziej awaryjnych części oczyszczalni oraz generuje nieprzyjemne zapachy.