Plastik czy beton - jakie wybrać szambo?

Zbiornik szczelny zwany szambem jest jednym z najpopularniejszych sposobów na odprowadzenie ścieków w miejscach gdzie brak zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej. Podstawowym kryterium doboru zbiornika na szambo jest liczba mieszkańców i uzależniona od tego pojemność. Jednak przy wyborze szamba warto zwrócić uwagę na materiał, ponieważ to od niego zależy wygoda montażu oraz użytkowania. Dostępne na rynku zbiorniki wykonane są przede wszystkim z plastiku lub betonu. Poniżej podpowiadamy jakie wybrać szambo uwzględniając jako kryterium materiał z jakiego jest wykonane.
Plastik czy beton - jakie wybrać szambo?
Szambo plastikowe – zalety i wady
Na rynku jest szeroki wybór szamb z tworzyw sztucznych. Oferowane produkty wykonane są głównie z polietylenu, żywicy lub polipropyleny. Wspólną ich cechą jest nieduży ciężar, dzięki czemu ich transport oraz montaż są wyjątkowo łatwe i szybkie. Tworzywa sztuczne są odporne na korozję chemiczną dlatego szambo wykonane z plastiku jest trwałe. Kolejną zaleta wynika z faktu, że zbiorniki plastikowe przyjeżdżają na plac budowy jako produkty monolityczne. Brak łączeń, zgrzewów sprawia, że szamba plastikowe są szczelne. Jest to bardzo ważna zaleta ponieważ ścieki z szamba nie mogą przedostawać się do gruntu i wód gruntowych. Do wad zbiorników wykonanych z plastiku należy zaliczyć przede wszystkim małą wytrzymałość na obciążenia. Decydując się na zakup zbiornika z tworzywa należy zwrócić uwagę jakiej grubości warstwą gruntu może zostać obsypany. Jeżeli planujemy montaż szamba plastikowego pod terenem przejezdnym, wymagane będzie wzmocnienie gruntu nad zbiornikiem. Zaletą szamba plastikowego, jest możliwość późniejszego wykorzystania np. jako zbiornik na wodę deszczową.

Szambo betonowe – zalety i wady
Zbiorniki wykonane z betonu ze względu na dużą masę dobrze osadzają się w gruncie. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione na terenach gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Kolejną zaletą szamb betonowych jest wytrzymałość, dlatego możliwy jest ich montaż pod parkingiem czy wjazdem do garażu. Szamba betonowe są znacznie tańszym rozwiązaniem od plastikowych. Jednak ze względu na dużą masę transport i rozładunek zbiornika betonowego wymaga specjalistycznego sprzętu, co zwiększa koszt inwestycji. Wiele szamb jest wylewanych na miejscu budowy lub składanych z elementów. Jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą duże ryzyko nieszczelności zbiornika. Decydując się na wybór szamba należy pamiętać, że pod niskim kosztem inwestycji, kryją się wysokie koszty eksploatacji. Roczny koszt eksploatacji szamba to wydatek kilku tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Mimo, że jej budowa wymaga znacznie większych nakładów finansowych, to inwestycja zwraca się już po kilku latach. Roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do nawadniania terenów zielonych. Ponadto biologiczne oczyszczalnie nie powodują uciążliwości zapachowych. Dlatego w przypadku, gdy przepisy nie ograniczają wyboru, warto przeanalizować rozwiązania alternatywne dla szamb.