Odbiór przydomowej oczyszczalni ścieków - jak wygląda?

Przydomowa oczyszczalni ścieków - przepisy, formalności, dokumenty
Oczyszczalnie ścieków biologiczne i ekologiczne okazują się niezwykle opłacalną, wygodną, bezpieczną i wydajną formą pozbywania się nieczystości z domu jednorodzinnego czy letniskowego użytkowanego przez większą część roku. Niskie koszty eksploatacji, ekologiczność, bezawaryjność oraz przede wszystkim bezobsługowość czynią je niezrównanymi konkurentkami tradycyjnego szamba. Zasada ich działania opiera się na przepływie ścieków przez specjalnie zaprojektowane zbiorniki, w których są oczyszczane i pozbawione szkodliwych substancji, a następnie odprowadzane do cieków wodnych, gruntu lub magazynowane i powtórnie użytkowane do podlewania ogrodu czy mycia podjazdów. Aby móc wybudować na swojej działce oczyszczalnię należy spełniać jedną główną przesłankę. Brak możliwości przyłącza do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Prawo reguluje również kwestie związane z jej lokalizacją na działce oraz odległością od poszczególnych elementów infrastruktury takich jak granice działki, studnie czy budynki.
Jakie formalności w związku z budową oczyszczalni?
Przed przystąpieniem do prac ziemnych oraz montażowych konieczne jest dokonanie zgłoszenia w Urzędzie Miasta lub Gminy, do którego terytorialnie należy nasza działka. Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie, wystarczy wspomniane już zgłoszenie. Po dokonaniu zgłoszenia konieczne jest odczekanie 21 dni na tak zwaną „milczącą zgodę” i jeśli w tym czasie urząd nie przedstawi nam uwag ani sprzeciwu możemy przystąpić do rozpoczęcia prac instalacyjnych. Warto wiedzieć, że zgłoszenie musi zawierać także szereg potrzebnych dokumentów takich jak:
- projekt techniczny przydomowej oczyszczalni ścieków,
- druk zgłoszeniowy dostępny do pobrania we właściwym Urzędzie.
W przedstawionym projekcie musi pojawić się dokładna specyfikacja urządzenia mówiąca o jego typie oraz rozmiarze, a także planowanym położeniu na terenie naszej działki. W przypadku wszelkich wątpliwości warto skontaktować się z urzędnikami, którzy odpowiedzą na nasze pytania. Pamiętajmy, by każdy etap budowy oczyszczalni był przeprowadzony zgodnie z przepisami od etapu planowania aż po ostateczny odbiór.
Kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków?
Odbiór przydomowej oczyszczalni ścieków jest warunkiem koniecznym w przypadku nowo powstającego budynku i odbywa się równocześnie ze zgłoszeniem zakończenia odbioru domu. Odbioru dokonuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego na podstawie przedłożonej dokumentacji. Osoba oddelegowana do odbioru sprawdza stan faktyczny i jeśli nie ma rozbieżności akceptuje instalację. W przypadku montażu oczyszczalni przy już wybudowanym domu nie ma konieczności jej odbioru. Jedyną formalnością jest dokonanie zgłoszenia w Urzędzie Miasta lub Gminy. Jeśli magistrat nie wniesie sprzeciwu w przeciągu kolejnych 30 dni od dnia zgłoszenia możemy rozpocząć eksploatację naszej przydomowej oczyszczalni ścieków.