Oczyszczalnia ścieków biologiczna i ekologiczna - czym się różnią?

Oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna - co warto wiedzieć?
Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków oferują nam dwa najpopularniejsze i cieszące się największym uznaniem klientów typy urządzeń: oczyszczalnie biologiczne oraz ekologiczne.
Ich sposób działania oraz budowa sprawia, że nie mają nic wspólnego z tradycyjnym szambem, które jest zbiornikiem bezodpływowym i zamkniętym wymagającym częstego wywożenia. Czym więc charakteryzują się oba rozwiązania? W przypadku oczyszczalni biologicznej, która jest obecnie najchętniej wybieranym urządzeniem, mamy do czynienia z nowoczesną i zaawansowaną technologią oczyszczania domowych ścieków. Sposób działania opiera się na kierowaniu wytworzonego ścieku do osadnika wstępnego zwanego gnilnym, gdzie poddawane są działaniu beztlenowych bakterii oraz nierzadko również wstępnemu napowietrzaniu. To tu odbywa się pierwszy etap rozkładania odpadów. Kolejny zachodzi z użyciem bakterii tlenowych w komorze mającej dostęp do stałego napowietrzania. W efekcie powstaje oczyszczona woda zdatna do ponownego wykorzystania np. podlewania ogrodu czy mycia podjazdu. Decydując się na ponowne użycie oczyszczonego ścieku musimy rozważyć sposób jej przechowywania np. w okresie zimy. Oczyszczalnie biologiczne występują również w wariancie z tunelami rozsączającymi montowanymi w gruncie lub z odprowadzeniem wody do cieku wodnego.
Jaka oczyszczalnia przydomowa biologiczna czy ekologiczna?
W przypadku oczyszczalni ekologicznej mamy do czynienia z podobnym systemem działania co w wariancie biologicznym z jedną zasadniczą różnicą. Proces oczyszczania ścieku zarówno ten z udziałem bakterii tlenowych jak i beztlenowych zachodzi w oddzielnych miejscach. Oczyszczanie beztlenowe ma miejsce w osadniku gnilnym, natomiast tlenowe w systemie drenażu rozsączającego wkopanym do gruntu. Stąd też często stosuje się nazwę zamienną oczyszczalnie drenażowe. W przypadku systemów tego typu nie możemy również pozyskiwać wody z procesu oczyszczania, a także kontrolować jakości ścieku. Do jej montażu potrzebna jest także spora działka oraz odpowiednie warunki gruntowe. Wysoki poziom wód gruntowych zmusza nas do budowy kopca filtracyjnego, a nierzadko uniemożliwia budowę instalacji tego typu.
Oczyszczalnia ścieków biologiczna i ekologiczna - czym się różnią?
Na pytanie oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna forum podaje nam wiele różnic w działaniu tych dwóch systemów i tylko dokładna analiza naszych potrzeb i możliwości da nam odpowiedź na to pytanie. Czym więc różnią się oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna?
Cechy charakterystyczne dla oczyszczalni biologicznej:
- Możliwość montażu w każdym gruncie i na działce nawet niewielkich rozmiarów
- Brak rur drenujących
- Możliwość pozyskania dotacji na jej zakup i montaż
- Zajmują niewiele miejsca
- Nie ma konieczności budowy kopca filtracyjnego
- Cały system jest praktycznie niewidoczny
- Możliwość wykorzystania wody z procesu oczyszczania.
Co natomiast wyróżnia oczyszczalnię ekologiczną?
- Montaż rur drenujących wymaga działki dużych rozmiarów oraz łatwo przepuszczalnego gruntu
- Brak dotacji na montaż
- Zajmują sporo miejsca
- W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych konieczność usypania kopca filtracyjnego
- Brak możliwości wykorzystania wody oraz pobrania jej próbek do celów laboratoryjnych.