Napowietrzanie przydomowej oczyszczalni ścieków - jak ustawić?

Wydajne i efektywne działanie przydomowej oczyszczalni ścieków opiera się nie tylko na działaniu bakterii, ale również na odpowiednim napowietrzaniu ścieków. Stały dopływ tlenu jest kluczowy w całym procesie biologicznego uzdatniania nieczystości. Zastanawiasz się jak ustawić napowietrzanie przydomowej oczyszczalni ścieków, by instalacja działała najbardziej wydajnie? Podpowiadamy!
Napowietrzanie przydomowej oczyszczalni ścieków - jak ustawić?

Czy napowietrzanie oczyszczalni ścieków jest konieczne?

Etap napowietrzania nieczystości w biologicznym procesie oczyszczania jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania całej instalacji. To w niej dochodzi do neutralizacji ścieków przy użyciu bakterii tlenowych, które jak każde żywe organizmy potrzebują do życia tlenu. Odpowiednio zaprojektowana oczyszczalnia wykorzystując optymalne parametry napowietrzania osiąga niezwykle wysoką wydajność oraz niezawodność. W pełni zautomatyzowane urządzenie działa samodzielnie i nie potrzebuje nadzoru domowników. Najczęściej wykorzystywanym sposobem napowietrzania jest zamontowany dyfuzor drobnopęcherzykowy oraz dmuchawa, która dostarcza do wnętrza oczyszczalni tlen. Nieprawidłowo działający system, który wprowadza zbyt małą ilość tlenu sprawi, że wydajność pracy oczyszczalni spadnie i możliwe jest wystąpienie awarii. Pęcherzyki powietrza nie będą się unosić i rozdrabniać osadów, a bakterie stracą swoją wydajność. W procesie napowietrzania dochodzi do neutralizacji osadów, które w efekcie jako oczyszczona woda mogąca zostać odprowadzona do gruntu, wód powierzchniowych lub studni chłonnej i potem ponownie użyta.

Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni?

Obecnie dostępne na rynku przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają wbudowany system napowietrzania i nie wymaga on naszej ingerencji. W odpowiednio zaprojektowanym urządzeniu, wyposażonym w najwyższej jakości komponenty proces dostarczania tlenu został zoptymalizowany i w pełni dostosowany do pracy bakterii bytujących w biologicznej oczyszczalni. Warto pamiętać, że kluczowy w procesie napowietrzania jest także prawidłowy montaż urządzenia. Ważne jest nie tylko zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki, studni, innych instalacji oraz budynku mieszkalnego. Aby wszystko przebiegało prawidłowo musi powstać różnica ciśnień zapewniająca przepływ powietrza na odpowiednim poziomie. Tylko napowietrzanie ścieków w ten sposób daje nam gwarancję maksymalnej skuteczności i bezawaryjnego działania. Oczyszczalnie biologiczne NV używają dmuchaw membranowych dzięki którym wtłaczane powietrze może spełniać podwójną funkcję:

  • dostarcza mikroorganizmom tlen potrzebny do namnażania,
  • unoszące się pęcherzyki powietrza powodują mieszanie się ścieków.

Jakie są zalety oczyszczalni ścieków z napowietrzaniem?

Do zalet posiadania oczyszczalni ścieków z systemem napowietrzania możemy bez wątpienia zaliczyć zmniejszenie ryzyka pojawienia się brzydkich zapachów. Optymalnie ustawiony rozkład tlenowy nie tworzy brzydkiego zapachu jak ma to miejsce w przypadku rozkładu beztlenowego. Jeśli jesteś posiadaczem oczyszczalni i wydobywający się z niej zapach budzi Twoje wątpliwości warto zapewnić systemowi lepsze napowietrzanie. Bez względu na model posiadanego przez nas urządzenia zwróćmy uwagę na właściwe stężenie tlenu, które powinno wynosić:

  • 2 gramy na m3 co jest zalecanym i optymalnym stężeniem,
  • 1 gram na m3 to minimalna zawartość tlenu potrzebna do pracy oczyszczalni,
  • 0,3 grama na m3 to wartość, w której bakterie giną i proces oczyszczania nie zachodzi.

W przypadku wszelkich wątpliwości związanych z system napowietrzania w przydomowej oczyszczalni ścieków warto skonsultować się z fachowcami lub przeczytać zalecenia producenta zawarte w karcie informacyjnej produktu.