Jaki koszt wywozu szamba 2020?

Każdy dom musi mieć uregulowany sposób odprowadzenia ścieków. Większość posesji posiada przyłączenie do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Należy jednak pamiętać, że znaczna część kraju jest nieskanalizowana, a mieszkańcy są zobowiązani we własnym zakresie zadbać o odprowadzenie produkowanych odpadów ściekowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zbiornik bezodpływowy zwany szambem. Jest tanie i łatwe w budowie, zajmuje mało miejsca na działce, jednak należy wziąć pod uwagę koszt jego eksploatacji. Jeszcze kilka lat wstecz na terenach wiejskich szamba wypompowywano, a zawartość używano jak nawóz na pola. Obecnie przepisy obligują posiadaczy szamb do dostarczenia jego zawartości za pomocą uprawnionych firm do oczyszczalni komunalnych w celu utylizacji. Każdy właściciel szamba musi mieć udokumentowane regularne opróżnianie szamba. Dlatego obecnie eksploatacja szamba wiąże się ze znacznymi wydatkami.
Jaki koszt wywozu szamba 2020?
Koszt wywozu szamba 2020
Decydując się na budowę szamba należy pamiętać, że ścieki powinny być z niego wypompowywane co około 20 dni. Dłuższe przetrzymywanie ścieków sprawia, że zaczynają fermentować, czemu towarzyszy powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Pojemność szamba warto wybrać uwzględniając pojemność szambiarki. Pozwoli to na opróżnienie zawartości zbiornika za jednym razem. Większość szamb posiada pojemność 8-12 m3. Szacunkowo każda osoba zużywa dziennie około 100-150 litów wody. Zakładając, że rodzina liczy cztery osoby, szambo o pojemności 10 m3 należy opróżniać raz na 2-3 tygodnie. Jednorazowy koszt wywozu szamba w 2020 roku w zależności od regionu wynosi od 120 do nawet 300 zł. Roczny koszt eksploatacji szamba wyniesie więc rodzinę czteroosobową kilka tysięcy złotych. Dlatego obecnie znaczna część inwestorów traktuje szambo jako niechcianą konieczność i decyduje się na takie rozwiązanie w przypadku, gdy przepisy lub warunki gruntowo wodne nie dopuszczają innych.

Co warto przemyśleć przed decyzją o wyborze szamba?
Obecne technologie stwarzają więcej możliwości odprowadzenia ścieków w przypadku braku przyłączenia do kanalizacji sanitarnej. Nowoczesnym rozwiązaniem alternatywnym dla szamba są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Mimo, że budowa własnej oczyszczalni to znacznie większy wydatek od budowy szamba, to inwestycja zwraca się już po około 3-4 latach. Przydomowa oczyszczalnia wiąże się z wyborem osadu nadmiernego 1-4 razy na rok. Ponadto większość przydomowych oczyszczalni nie wymaga stosowania biopreparatów. Niskie koszty eksploatacji oczyszczalni są możliwe w przypadku braku wystąpienia awarii. Dlatego wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków należy zapoznać się z wymaganiami producenta co do serwisowania urządzenia. Urządzeniem wyróżniającym się prostą budową oraz praktycznie bezawaryjną pracą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Oczyszczalnia NV nie posiada sterowników, elektrozaworów czy pomp. Urządzenia elektryczne zostały tu ograniczone jedynie do dmuchawy napowietrzającej ścieki, a więc elementu niezbędnego w przypadku biologicznych oczyszczalni. Mocną i wytrzymałą konstrukcję urządzenia NV zapewnia zbiornik wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Solidna budowa oraz bezawaryjna praca oczyszczalni NV przypieczętowana jest 20-letnią gwarancją.