Jaki kamień pod drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jaki kamień pod drenaż oczyszczalni? Zasada działania
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym to rozwiązanie, które choć niezwykle efektywne potrzebuje odpowiednich warunków gruntowych. Zastosujemy je tylko na dużej działce o niskim poziomie wód gruntowych oraz o dobrej przepuszczalności gleby. Jej budowa wymaga również uwzględnienia w planie zagospodarowania przestrzennego i późniejszego odbioru przez inspektora budowlanego. Instalacja tego typu wymaga przygotowania wykopów, w których ułożona zostanie warstwa żwiru i/lub kamienia. Jego zadaniem będzie ułatwienie przenikania oczyszczonych ścieków do gruntu. Ułożenie rur drenarskich w materiale tego typu zapobiega również sytuacji, w której dochodzi do zamulenia i zatkania otworów przez gliniastą ziemię. Cały system wykopów pod montaż oczyszczalni wymaga przygotowania wgłębienia o szerokości 50 cm i głębokości do metra z zachowaniem odpowiedniego 1-2% spadku. Ułożenie rur poniżej 1 metra utrudnia dostęp tlenu i wpływa negatywnie na pracę oczyszczalni. Długość sieci drenażowej należy dopasować do zapotrzebowania konkretnego gospodarstwa. Standardowo na jednego mieszkańca przypada ok 12 metrów rury. W przypadku niewielkiej działki montaż instalacji o odpowiednich parametrach może być utrudniony, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie przydomowej oczyszczalni ścieków weźmy pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na prawidłową pracę systemu. Na warstwie żwiru o odpowiednim spadku montowane są rury wraz ze studzienką rozdzielającą oraz systemem napowietrzającym. Tak przygotowaną instalację przysypujemy warstwą kruszywa, następnie przykrywamy geowłókniną oraz warstwą ziemi.
Ile kamienia na metr drenażu oczyszczalni?
Aby móc prawidłowo obliczyć ilość kamienia potrzebnego do ułożenia drenażu potrzebujemy informacji odnośnie:
- całkowitej długości kanałów drenażowych,
- grubości warstwy kamienia lub żwiru,
- szerokości kanałów.
Prawidłowy wynik otrzymamy mnożąc szerokość dołu drenażowego (ok. 50 cm), wysokość warstwy żwiru ok 30 cm i ok. 10 cm warstwy, która przykryje rury, całkowitą długość rur drenażowych. Przyjmujemy średnio ok. 12 m na mieszkańca. Wynik powstały w cm3 musimy jeszcze przeliczyć na tony. W przypadku 5 użytkowników będziemy potrzebować około 15 ton kruszcu.
Jaki kamień do oczyszczalni przydomowej?
Ilość oraz rodzaj wybranego przez nas kamienia wpłynie na ostateczny koszt całej inwestycji, a także wydajność i prawidłowe działanie oczyszczalni. Tylko materiał o odpowiednich parametrach zapewni bezawaryjną pracę instalacji. Na co zwrócić uwagę wybierając gatunek kamienia? Przede wszystkim na jego wielkość. Zbyt drobny może spowodować zapchanie się systemu drenażowego, a zbyt duże nieprawidłowe rozłożenie substancji ze ścieków w gruncie. Optymalną wielkością będzie miał materiał o średnicy pomiędzy 4, a 6 cm. Swoje zadanie idealnie spełni kamień polny, żwir lub tłuczeń. Unikajmy piasku, który może spowodować całkowite zapchanie rur drenarskich i konieczność odkopania instalacji i jej naprawy oraz wymiany materiału na inny. To zaś powoduje przestoje w pracy oczyszczalni i dodatkowe koszty.