Jak obliczyć przepustowość przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przepustowość przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli co?
Jednym z podstawowych kryteriów doboru przydomowej oczyszczalni ścieków pod potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego jest jej przepustowość, czyli zdolność przepuszczania w przypadku oczyszczalni ilości ścieków w ciągu doby. Wartość ta jest wyrażana w m3 i w przypadku samodzielnych obliczeń należy przeliczyć litry na metry sześcienne. Dobierając urządzenie pod kątem jego przepustowości musimy zwrócić uwagę, żeby nie przeszacować wyniku, a także aby przepustowość nie była niższa od faktycznego dziennego zużycia wody.
Jak obliczyć przepustowość przydomowej oczyszczalni ścieków?
Aby obliczyć przepustowość urządzenia musimy w pierwszej kolejności ustalić ilość wody zużywanej w gospodarstwie domowym, a następnie przyjąć, że jej ilość jest równoważna z ilością odprowadzanych ścieków. W przypadku domu jednorodzinnego z pełnym wyposażeniem sanitarnym zużycie wody wynosi średnio 150 litrów na mieszkańca na dobę. Jeśli z przydomowej oczyszczalni ścieków na stałe korzystać będą 4 osoby to instalacja wymagać będzie minimalnej przepustowości 0,6 m3 na dobę. Wielu producentów tych urządzeń korzysta z uproszczonego wskaźnika zwanego RLM, czyli równoważną liczbą mieszkańców, czyli ilością osób, które może obsługiwać konkretny model oczyszczalni. W tym przypadku obliczenia są zdecydowanie łatwiejsze – bo zamiast mnożyć ilość ścieków przez ilość użytkowników przez ilość dni, w których ścieki muszą pozostać w zbiorniku oczyszczalni wystarczy wspomóc się podanym wskaźnikiem RLM. Ta uproszczona klasyfikacja zastosowana przez producentów zdecydowanie ułatwia proces wyboru urządzenia, bo odzwierciedla faktyczną ilość stałych mieszkańców i pod nią dobierany jest typ instalacji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oczyszczalnię?
Oferta przydomowych oczyszczalni ścieków jest naprawdę duża, a podstawowe różnice wiążą się z:
- Zastosowaną technologią oczyszczania
- Materiałem, z którego wykonany jest osadnik gnilny
- Możliwościami montażu w określonych warunkach wodno-gruntowych.
Większość oczyszczalni pracuje używając do oczyszczania osadu czynnego, złoża biologicznego lub łączy obie technologie jednocześnie tworząc niezwykle skuteczny, wydajny i stabilny system oczyszczalni biologicznej NV. Wśród najpopularniejszych na rynku modeli oczyszczalni wyróżniamy:
- Osad czynny - Wysoka efektywność w oczyszczaniu ścieków bytowych, do jej wad możemy zaliczyć wysoką wrażliwość na nieregularny dopływ ścieków oraz ich nierównomierny skład.
- Złoże biologiczne - Zaletą rozwiązania tego typu jest wysoka odporność na chwilowy brak dopływu ścieków spowodowany np. urlopem. Złoże biologiczne jest także odporne na zmienne warunki pracy związane z nieregularnym dopływem ścieków w ciągu dnia.
- System hybrydowy łączący pracę osadu czynnego oraz biologicznego złoża - System hybrydowej technologii oczyszczania to obecnie system wyróżniający się najwyższą efektywnością oczyszczania ścieków oraz stabilną i wydajną pracą. Urządzenia oparte na pracy osadu czynnego i złoża biologicznego (oczyszczalnie NV) cechują się prostą budową i obsługą, a także bezawaryjnym działaniem.