Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak często opróżniać?
Na pytanie jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od jej rodzaju i wielkości, a także wielkości gospodarstwa domowego. Liczba domowników ma wpływ na ilość zanieczyszczeń trafiających do zbiornika. Im więcej osób tym częściej należy go opróżniać. W dokumentacji urządzenia znajdują się szczegółowe informacje odnośnie tego jak często pozbywać się osadu zbierającego się w oczyszczalni. Standardowo należy przyjąć, że nie rzadziej niż raz do roku, a w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji nawet do 4 razy rocznie. Warto na bieżąco kontrolować stan osadnika i regularnie go opróżniać, nie czekając do ostatniej chwili. Pamiętajmy, że brak kontroli ilości osadu może doprowadzić do niebezpiecznego przepełnienia zbiornika co wpłynie na efektywność pracy oczyszczalni.
Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków? Przepisy
Przepisy, w których mowa o użytkowaniu przydomowych oczyszczalni ścieków nie mówią jasno o tym z jaką częstotliwością osad powinien być wywożony. Przyjmuje się, że nie rzadziej niż raz do roku, ale częstość opróżniania pojemnika z osadem uzależniona jest od wspomnianych powyżej kwestii, do których zaliczamy:
- ilość domowników,
- ładunek zanieczyszczeń wpływający do oczyszczalni,
- stosowanie bakterii,
- unikanie silnych detergentów i chemii domowej,
- pojawianie się niekorzystnych procesów zmuszających do częstszego opróżniania,
- typ oczyszczalni,
- wielkość zbiornika na ścieki.
Duże znaczenie i wpływ na częstość opróżniania zbiornika ma także typ wybranej przez nas oczyszczalni. W przypadku modeli opartych na złożu biologicznym znacznie rzadziej należy dokonywać wywozu. Oczyszczalnie biologiczne NV, niezwykle wydajne i skuteczne należy opróżniać tylko raz do roku, a sam proces jest niezwykle tani, co pozwala nam na spore oszczędności finansowe i szybki zwrot inwestycji.
Wcześniejsze opróżnianie oczyszczalni – jak kontrolować osad?
Zastanawiasz się co, ile wywóz nieczystości z przydomowej oczyszczalni? Aby nie dopuścić do przepełnienia zbiornika z osadem należy okresowo kontrolować jego ilość. Zrobimy to wykonując test polegający na pobraniu próbki ścieków z komory bioreaktora. Po około 30 minutach osad opada na dno probówki i wtedy możemy ocenić jego ilość. Jeśli zajmuje trochę mniej niż połowę konieczne jest opróżnienie. Wywozem osadu zajmują się profesjonalne firmy świadczące usługi asenizacyjne. Tylko one dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, które pozwala na bezpieczne i komfortowe pozbycie się osadu. Wybierajmy firmy posiadające zezwolenie na gospodarowanie nieczystościami, które pochodzą z przydomowej oczyszczalni ścieków. Pamiętajmy o tym, że nasza oczyszczalnia będzie działać sprawnie, maksymalnie wydajnie i bezproblemowo tylko wtedy, jeśli na bieżąco będziemy monitorować stan urządzenia oraz tworzącego się osadu i zadbamy o jego regularne opróżnianie.