Ile ścieków produkuje jedna osoba?

Świadomość, ile ścieków w ciągu doby generuje jedna osoba jest niezwykle ważna w podjęciu decyzji o tym jaką przydomową oczyszczalnię ścieków zamontować. Tuż obok kilku innych kryteriów pojemność osadnika na nieczystości o odpowiedniej wielkości ma ogromne znaczenie dla wydajnej i efektywnej pracy całego systemu. Zastanawiasz się, ile nieczystości jest w stanie wygenerować w ciągu doby jedna osoba? Wyjaśniamy!
Ile ścieków produkuje jedna osoba?

Ile ścieków produkuje 1 osoba?

W obliczeniach odnośnie tego, ile ścieków na osobę przypada w gospodarstwie domowym pomocne okazuje się dobowe zużycie wody. To właśnie tę wartość przyjmuje się jednocześnie za ilość wygenerowanych ścieków. Średnio jedna osoba w ciągu całego dnia zużywa około 150 litrów wody, więc za przybliżoną wartość wyprodukowanych ścieków uznaje się liczbę 135 litrów. Takie dokładne szacunki pomogą nam w ustaleniu jakiej wielkości zbiornik przydomowej oczyszczalni ścieków będzie nam potrzebny. Warto mieć świadomość, że liczba ta jest uśrednioną wartością i będzie wahać się w jedną lub w drugą stronę w zależności od naszych codziennych przyzwyczajeń i nawyków związanych z użytkowaniem wody. W przypadku, kiedy stołujemy się poza domem i nie przygotowujemy posiłków, po których trzeba zmywać zużycie znacznie spadnie. To samo dotyczy częstości branych kąpieli. W swoich obliczeniach musimy uwzględnić również gości, którzy od czasu do czasu wpadają z wizytą i generują dodatkowe ilości nieczystości. Dlatego aby dokładnie określić wielkość osadnika gnilnego będącego elementem oczyszczalni ścieków należy przyjąć odpowiedni margines.

Jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków dla małej rodziny?

Wiedza o tym, jak obliczyć ilość ścieków bytowych jest pomocna w wyborze oczyszczalni ścieków ze zbiornikiem odpowiedniej wielkości. Większość producentów ułatwiła zadanie swoim potencjalnym klientom i w opisie swoich produktów podaje informację o ilości osób stale zamieszkujących gospodarstwo domowe, mogących korzystać z urządzenia takiej wielkości. Informacja ta wyrażone jest wskaźnikiem RLM oznaczającym równoważną liczbę mieszkańców. Dzięki temu nie musimy samodzielnie wykonywać obliczeń i główkować nad ilością produkowanych w ciągu doby ścieków. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków dla małej rodziny?

  • Czy nasz sposób użytkowania oczyszczalni wpływać będzie na okresowe przerwy w dostawie nieczystości,
  • Czy w najbliższym czasie ilość domowników wzrośnie,
  • Jaki typ oczyszczalni sprawdzi się najlepiej: ekologiczna czy biologiczna.

Oprócz tego ogromne znaczenie ma także wielkość naszej działki, warunki wodno-gruntowe i co za tym idzie możliwość odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu lub cieku wodnego. Dobrym pomysłem okazuje się montaż oczyszczalni biologicznej, która sprawdzi się w przypadku nawet niewielkiej działki o słabo przepuszczalnym gruncie.

Czy instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków zawsze jest opłacalna?

Wiele osób zastanawia się czy w przypadku, kiedy dom na stałe zamieszkują tylko 2 lub 3 osoby montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny. Okazuje się, że instalacja ma ekonomiczne uzasadnienie już w przypadku 2 osób, które stale zamieszkują gospodarstwo i generują średnią ilość ścieków bytowych. Specjaliści wskazują, że już w przeciągu pierwszych dwóch lat użytkowania można zauważyć wyraźną korzyść w stosunku do zakupu tradycyjnego szamba, a w kolejnych dwóch latach inwestycja się zwraca. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się za zakup oczyszczalni biologicznej możemy otrzymać dotację, która zdecydowanie zmniejszy koszt całej inwestycji.