Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w 2024/2025

Wybór ekologicznych rozwiązań do naszego gospodarstwa domowego jest coraz częściej doceniany i wspierany przez europejskie instytucje oraz polski rząd. Decydując się na wybór przydomowej oczyszczalni ścieków mamy możliwość zmodernizowania naszego domu, uczynienia go bezpiecznym, wygodnym i ekologicznym. Wspieranie dotacjami właścicieli nieruchomości bez dostępu do sieci kanalizacyjnej to ogromny krok w stronę zrównoważonego życia bez obciążania domowego budżetu. Jeśli chcesz wiedzieć jak otrzymać dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię ścieków to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w 2024/2025

Jak uzyskać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Decydując się na zakup przydomowej oczyszczalni ścieków oraz pozyskanie wsparcia w formie dotacji warto dowiedzieć się komu przysługuje za nią zwrot środków, w jakiej wysokości oraz na jakich warunkach. Wsparcie finansowe dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych i najczęściej nie obejmuje wszystkich kosztów związanych z instalacją urządzenia jakim jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dotacja nie obejmuje wydatków na uzyskanie pozwoleń, stworzenie dokumentacji projektowej oraz prace towarzyszące. Warto wspomnieć, że przed podjęciem decyzji o kupnie przydomowej oczyszczalni ścieków należy prześledzić plany gminy w zakresie budowy infrastruktury kanalizacyjnej na terenie naszej działki w najbliższym czasie. Kwota zwrotu poniesionych kosztów choć duża, nie pokryje w 100% poniesionych przez nas inwestycji. Wśród dostępnych form wsparcia znajdziemy:

  • Dotacje bezzwrotne ze środków krajowych lub unijnych,
  • Preferencyjne pożyczki o niskim oprocentowaniu,
  • Opcje łączące pożyczkę z dotacją (po spełnieniu określonych warunków część pożyczki może zostać umorzona).

Dzięki różnorodnym formom wsparcia na zakup przydomowej oczyszczalni ścieków możemy wybrać to idealnie dopasowane do naszych możliwości i potrzeb.

Co wiedzieć przed złożeniem wniosku o dofinansowanie?

Programy, w których możemy otrzymać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków dostępne są dla wszystkich gospodarstw domowych, które nie posiadają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Formy wsparcia są zróżnicowane i najczęściej dotyczą lokalnych przepisów, a ich wysokość uzależniona jest od dostępnych w regionie funduszy. Najczęściej koszty pokrywane są aż w 80% dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Urzędu Gminy. Aby uzyskać dofinansowanie wybrana przez nas oczyszczalnia musi posiadać odpowiednie certyfikaty (EN 12566-3). Proces kwalifikacji do uzyskania dotacji rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Wsparcie przyznawane jest osobom, które posiadają nieruchomość w regionie, w którym wprowadzono dofinansowania oraz mają tam stały meldunek. Konieczna jest także informacja o braku możliwości podłączenia do komunalnej sieci kanalizacyjnej i zgoda na montaż biologicznej oczyszczalni ścieków, zgodna z obowiązującym prawem budowlanym. Wszystkie ważne informacje o programie w naszej okolicy warto śledzić na stronie WFOŚiGW oraz we właściwym dla naszej nieruchomości Urzędzie Miasta lub Gminy.

Jak wygląda procedura składania wniosku o dofinansowanie?

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie musimy staranie skompletować całą dokumentację wraz z odpowiednim wnioskiem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Następnie krok po kroku przejść przez cały proces aplikacyjny.

  • Krok 1: Zapoznajmy się z lokalnym programem dotacji na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Krok 2: Wybierz oczyszczalnię, która będzie spełniać wymagane normy ekologiczne.
  • Krok 3: Pobierz wniosek, skompletuj dokumenty wymagane przez Urząd.
  • Krok 4: Możesz złożyć wniosek z załącznikami w odpowiednim terminie, jeszcze przed rozpoczęciem montażu urządzenia.

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków możesz otrzymać jeszcze w tym roku pod warunkiem, że nabór nie został zamknięty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z Urzędem Miasta lub Gminy, w której jesteś zameldowany i dowiedz się czy możesz aplikować. Kontakt z urzędnikami zajmującymi się dotacjami na oczyszczalnie ścieków zdecydowanie ułatwi przejście przez cały proces i załatwienie niezbędnych formalności.