Co zabija bakterie w oczyszczalni?

Co zabija bakterie w oczyszczalni?
Na obumieranie kolonii bakterii tworzących system oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni może wpłynąć kilka czynników:
- Zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, jak choćby gwałtowny spadek temperatury oraz awaria systemu napowietrzania, który dostarcza tlen bakteriom tlenowym,
- Wewnętrzne wynikające z nieodpowiednich zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców.
Pierwszy z czynników wydaje się najbardziej błahy i na który mamy naprawdę niewielki wpływ. Optymalna temperatura potrzebna do wydajnej pracy bakterii mieści się w przedziale 20-40 stopni, ale nawet w zdecydowanie niższej bakterie są w stanie nadal wydajnie pracować. Problem pojawia się wtedy, kiedy dojdzie do ich przemrożenia pod wpływem bardzo szybkiego i drastycznego spadku temperatury poniżej zera. W takim przypadku konieczne jest wsparcie kolonii środkami mikrobiologicznymi zawierającymi specjalne szczepy bakterii. Co jeszcze zabija bakterie?
- Wszystkie produkty, które zawierają duże stężenie chloru, sody kaustycznej oraz fosforanów,
- Agresywne wybielacze, udrażniacze do rur, silne proszki do prania, a także środki do usuwania kamienia,
- Antybiotyki, które przyjmują mieszkańcy i których resztki wydalane są do instalacji,
- Uzdatniacze do wody, które zmieniają pH wody na mocno zasadowe, co negatywnie wpływa na żywotność bakterii w oczyszczalni,
- Kondensat z pieca, który zakwasza ścieki.
Czy ocet zabija bakterie w oczyszczalni?
Posiadacze przydomowych oczyszczalni zastanawiają się czy ocet może zabijać bakterie ze względu na swoje właściwości dezynfekujące. Octu w gospodarstwie domowym używamy głównie pod postacią octu kuchennego oraz tego zawartego w środkach czystości. Jego stężenie jest na tyle niskie, że nie wpływa negatywnie na bakterie pracujące przy oczyszczaniu ścieków. Co więcej, chemia domowa zawierająca go w swoim składzie uważana jest za ekologiczną, biodegradowalną i w pełni rekomendowaną do użytku w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni. Warto przed montażem urządzenia wymienić w domu wszystkie środki czystości na te o bardziej naturalnym składzie, które pozytywnie wpłyną nie tylko na nasze zdrowie, ale również mikroorganizmów ulokowanych w bioreaktorze. Istotna jest także zmiana nawyków związanych z codziennym sprzątaniem. Unikajmy robienia wielkiego prania raz w tygodniu, bo zbyt duża ilość wody z pralki zawierającej detergenty może osłabiać pracę bakterii. Unikajmy również częstego stosowania środka do odkażania toalet, szczególnie w przypadku, kiedy w domu posiadamy więcej niż jedną toaletę.
A co w przypadku, kiedy jesteśmy zmuszeni użyć do sprzątania silniejszych detergentów lub nie chcemy wybierać ekologicznych zamienników? Wtedy konieczne jest rozcieńczenie preparatów i używanie ich w mniejszej niż zazwyczaj ilości. Warto kontrolować stan osadu z przydomowej oczyszczalni oraz obserwować czy nie pojawi się brzydki zapach z osadnika, co może świadczyć o zmniejszonej efektywności pracy bakterii. Obserwacja jak nasze nawyki wpływają na ich pracę w oczyszczalni pomoże nam przewidzieć, jak zachowa się kolonia w związku z używaniem konkretnych preparatów czy sposobem dbania o czystość w domu.