Budowa przydomowej oczyszczalni - czy gmina ma prawo zabronić?

Budowa przydomowej oczyszczalni a wymogi prawne
Do niedawna w gminach, w których pojawił się problem dostępu do sieci kanalizacyjnej przed właścicielami nieruchomości, którzy planowali montaż przydomowej oczyszczalni wyrastał mur w postaci miejscowego planu zagospodarowania, który w wielu przypadkach nie dopuszczał do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakaz ten wśród mieszkańców, którzy chcieli sami zarządzać gospodarką wodno-kanalizacyjną w swoich domach budzi wiele kontrowersji. Obecnie możliwe jest używanie zaawansowanej technologii oczyszczania ścieków w każdym domu bez konieczności podpinania się pod komunalną sieć kanalizacyjną. Dostępne rozwiązania w postaci przydomowych oczyszczalni ścieków są w pełni bezpieczne, wygodne i przynoszą liczne korzyści dla lokalnego ekosystemu i środowiska naturalnego. Jakie zatem aspekty związane z instalacją oczyszczalni może regulować gmina i kiedy zakazać budowy?
- Gdy montaż oczyszczalni i ewentualna usterka instalacji zagrażać będzie lokalnemu ekosystemowi.
- Jeśli działka wraz z oczyszczalnią znajduje się na terenach zalewowych lub zaopatrujących mieszkańców w wodę pitną.
- Jeśli nie jest możliwe bezpieczne odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód gruntowych lub powierzchniowych.
- W przypadku, kiedy cała instalacja nie spełnia warunków prawnych i technicznych do bezpiecznego odprowadzania ścieków.
Każdy z powyższych przypadków w chwili, kiedy budzi wątpliwości organu nadzorującego może powodować utrudnienia w montażu przydomowej oczyszczalni ścieków.
Czy gmina ma prawo zabronić budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
W jakim przypadku jeszcze gmina ma prawo zabronić montażu przydomowej oczyszczalni ścieków? Do tej pory oprócz lokalnych przepisów wynikających z uwarunkowań hydrologicznych, geologicznych czy ekologicznych określających w jakich przypadkach możliwa jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zakaz budowy wprowadzał również Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To on określał na jakich terenach powstanie kanalizacja zbiorcza i niemożliwa jest instalacja oczyszczalni. Obecnie za sprawą decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego z wyroku, który zapadł 6 lipca 2023 roku wynika, że dopuszczalne jest zawarcie w planie zagospodarowania przestrzennego postanowienia, które pozwala na terenach przeznaczonych do skanalizowania montaż oczyszczalni jako rozwiązania tymczasowego. Co więcej, dopóki na tym terenie nie powstanie fizycznie sieć kanalizacyjna właściciele mają prawo wybudować oczyszczalnię, a w chwili, kiedy tereny zostaną skanalizowane mają prawo odmówić przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W związku z tym praktycznie niemożliwe jest otrzymanie odmownej decyzji na budowę przydomowej oczyszczalni typu biologicznego lub ekologicznego, jeśli cała instalacja spełnia warunki techniczne i nie zagraża lokalnemu środowisku. Rozważając decyzję o takim sposobie gospodarowania odpadami bytowymi weźmy pod uwagę wspomniane aspekty. Tylko zgodna z prawem, sprawna technicznie oczyszczalnia pozwala na bezpieczne, komfortowe i wygodne użytkowanie na co dzień.