Brzydki, nieprzyjemny zapach z szamba, oczyszczalni - jak usunąć - neutralizator zapachu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pożytecznym i nieuciążliwym w eksploatacji urządzeniem. Jest montowana w miejscach gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej, stanowiąc nowoczesną alternatywę dla szamba. Z racji, że w porównaniu do zbiornika bezodpływowego oczyszczalnia jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym w eksploatacji w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania tym produktem. Mimo tak wielu zalet przydomowych oczyszczalni, wciąż krążą mity o rzekomej uciążliwości zapachowej w przypadku jej posiadania. Poniżej zostały przedstawione potencjalne przyczyny powstawania brzydkich zapachów w przydomowej oczyszczalni i sposoby na ich uniknięcie.
Brzydki, nieprzyjemny zapach z szamba, oczyszczalni - jak usunąć - neutralizator zapachu

Przyczyny powstawania zapachów w przydomowych oczyszczalniach

Przyczyny ulatniania się nieprzyjemnych zapachów z przydomowej oczyszczalni mogą mieć różne podłoże. Każdy dostawca przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków deklaruje, że jego urządzenie charakteryzuje się bezzapachową pracą. Jednak warunkiem niezbędnym do prawidłowej, bezzapachowej pracy oczyszczalni jest eksploatacja zgodna z wymaganiami producenta. Większość przydomowych oczyszczalni ścieków do oczyszczania ścieków wykorzystuje procesy beztlenowe i tlenowe. Procesom którym towarzyszy powstawanie brzydkich zapachów są te zachodzące w warunkach beztlenowych. Dlatego oczyszczalnie posiadające osadnik gnilny najczęściej wymagają stosowania preparatów bakteryjno-enzymatycznych, których zadanie polega między innymi na neutralizacji odoru.

Należy pamiętać, że wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków swe właściwości rozkładu zanieczyszczeń zawdzięczają mikroorganizmom, głownie bakteriom. Stosowanie detergentów, głównie służących do dezynfekcji może osłabić kondycję oczyszczalni i przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych zapachów w przydomowej oczyszczalni. Obecnie znajduje się wiele środków biodegradowalnych, którymi można zastąpić standardowe środki czystości. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na osłabienie mikroflory obecnej w oczyszczalni są antybiotyki. Jeżeli chociaż jeden z domowników zażywa antybiotyki, może to wpłynąć negatywnie na pracę oczyszczalni. Tu rozwiązaniem może znowu okazać się zastosowanie preparatu do oczyszczalni. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do szamb i przydomowych oczyszczalni. Należy pamiętać, że w szambie i biologicznej oczyszczalni obecne są różne rodzaje mikroorganizmów.

W zbiornikach bezodpływowych mamy do czynienia z procesami beztlenowymi, dlatego szamba wymagają stosowania preparatów zawierających bakterie beztlenowe. Preparaty dedykowane dla szamb nie powinny być stosowane do przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, gdzie zachodzą tlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń, dzięki obecności bakterii tlenowych. Brzydkie zapachy w oczyszczalni mogą być również następstwem awarii elementów oczyszczalni np. systemu sterowania, elektrozaworu, zepsucia dmuchawy napowietrzającej czy pompy.

Podstawą prawidłowej pracy każdego urządzenia jest właściwa eksploatacja, zgodna z wytycznymi producenta. Dlatego dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków należy dokładnie zapoznać się z budową, zasadą działania i eksploatacją oczyszczalni. Produktem dostępnym na rynku od ponad dwudziestu lat jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Urządzenie charakteryzuje się prostą budową, jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa, co przekłada się na bezawaryjną pracę. Jedną z ważniejszych zalet oczyszczalni NV jest 20-letnia gwarancja.