Bakterie do oczyszczalni drenażowej

Bakterie w oczyszczalni drenażowej - jak działają?
Praca wszystkich typów oczyszczalni polega na wstępnym procesie rozkładu i mineralizacji nieczystości przez bakterie w osadniku gnilnym zwanym również wstępnym. Ścieki zjadane są przez bakterie beztlenowe, wskutek czego powstaje woda oraz proste związki chemiczne. Cały proces możemy podzielić na kilka faz wśród których wyróżniamy:
- Sedymentację, czyli opadanie stałych cząstek zawartych w ściekach na dno osadnika
- Flotację będącą procesem powstawania piany na powierzchni ścieku
- Metanową fermentację, będącą złożonym procesem rozkładu nieczystości przez beztlenowe bakterie.
Druga część neutralizacji ścieków następuje w systemie drenażowym zamontowanym w gruncie, w którym udział biorą bakterie tlenowe. Odpowiedni dopływ powietrza zapewnia ich bezproblemowe i efektywne działanie. Następnie oczyszczony ściek trafia do poletka rozsączającego skąd trafia poprzez warstwę żwiru bezpośrednio do gruntu. Kolonia bakterii umieszczona w oczyszczalni zapewnia wydajną i efektywną pracę całego systemu, ale są jednak wypadki, kiedy zostaje ona osłabiona, a nierzadko również przetrzebiona. Wtedy konieczna jest jej szybka regeneracja poprzez aplikację gotowych preparatów bakteryjnych.
Jakie bakterie do oczyszczalni drenażowej?
W przypadku oczyszczalni ekologicznej z drenażem rozsączającym warto sięgnąć po preparaty bakteryjne dedykowane tego typu urządzeniom. Na rynku dostępne są środki w postaci proszków, granulek lub tabletek. Jeśli potrzebujemy szybkiego działania warto sięgnąć po wersje sproszkowane, które natychmiastowo wspierają kultury bakterii w oczyszczalni. Środków w formie stałej używamy wtedy, kiedy chcemy stale dostarczać bakterii w niewielkich dawkach, które rozpuszczane są i uwalniane przez dłuższy czas. Bakterie do drenażowej oczyszczalni występują jako mieszanki, będące połączeniem dwóch typów bakterii: tlenowych oraz beztlenowych. Preparaty tego typu umieszczamy w rezerwuarze toalety lub bezpośrednio w osadniku gnilnym oczyszczalni drenażowej.
Kiedy aplikować bakterie do drenażowej oczyszczalni ścieków?
Specjaliści od przydomowych systemów oczyszczania ścieków są zgodni co do tego, że nie ma konieczności aplikacji bakterii do oczyszczalni drenażowej zachowawczo. Istnieje tylko kilka uzasadnionych przypadków, kiedy wsparcie okazuje się konieczne. Kiedy posiłkować się biopreparatami:
- W sytuacji, kiedy czekają nas bardzo duże porządki, w trakcie których konieczne jest użycie nieco silniejszych detergentów w większej ilości,
- Sytuacji, kiedy dojdzie do zatkania się rur drenażowych i nastąpi przerwa w dopływie tlenu potrzebnego do prawidłowej pracy bakterii tlenowych,
- Po dłuższej przerwie w dopływie ścieków np. po powrocie z wakacji
- Kiedy nastąpi zubożenie kolonii bakterii na skutek dużego dopływu wody deszczowej
- W przypadku gwałtownego spadku temperatury na skutek, którego dojdzie do przemarznięcia oczyszczalni ścieków
- Warto zastosować biopreparat, jeśli zdarza nam się wlewać do oczyszczalni tłuszcz, który może osadzać się w elementach instalacji oraz rurach.
Używanie biopreparatów z bakteriami może być niezwykle pomocne w przypadku przetrzebienia bakterii w oczyszczalni drenażowej i spadku wydajności w oczyszczaniu ścieków.